Kalıp İmalatı

Anasayfa / Kalıp İmalatı

Kalıp Üretimi Nedir?

Kalıp imalatı metal veya plastik olan materyallerin üretimi için kullanılan bir tekniktir. Kalıp üretimi süreci ise üretilmesi planlanan metal, plastik materyallerin fikir aşamasından seri üretime kadar geçen süreci kapsar. İmalat sektörünün önemli alanlarından olan kalıp üretimi, hayatta ve endüstride sıkça kullanılan malzemeleri üretmek için yapılır. Mekanik bir düzleme sahip olan metal kalıp makineleri genel olarak otomotiv ve endüstriyel parçaları üretmek için kullanılmaktadır. Bunun dışında plastik kalıp, kauçuk kalıp imalatı içinde en fazla rağbet gören alanlar içerisindedir.

Kalıp Üretimi

Genel olarak malzemeleri istenilen biçimde ve şekilde tanımlanan sınır içerisinde insan ve zaman gücünden tasarruf edilerek üretim yapılmasını sağlayan araçlar kalıp olarak tanımlanıyor. Gelişen teknolojik makinalarla tüm kalıp imalatı süreci, seri ve malzeme israfını en az düzeye indirerek meydana gelmektedir. Seri üretimi gerçekleştirecek kalıpların tasarımı, kroki aşaması sonrasında profesyonel makine yardımıyla sürdürülmektedir. Kalıp imalatı aşamasında kalıplanan parça ölçüleri istenilen sınırlar içinde kontrol edilmektedir ve diğer metotlarla üretimi mümkün olmayan tüm parçaların üretimi kalıplarla yapılır.

İletişim Formu
Bizlere her türlü konuda ulaşabilir ve ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kalıp İmalatı Nasıl Yapılır?

cnc freze scaled kalıp imalatı

Kalıp imalatı oldukça hassas ve teknik bir işçilik gerektiren süreçtir. Kalıp üretimi için ileri teknoloji yazılımlarıyla beraber modelleme ve çizim gerektirmektedir. Kalıp üretiminin ilk aşaması ürün tasarımıdır. Somut anlamda bir ürün yoktur sadece istenilen ölçü ve özellikteki materyaller, mühendislik uygulamalarıyla beraber bilgisayar ortamında tasarlanmaktadır. Ürünlerin hata payı ile birlikte bitmiş halinin 3 boyutlu teknik resimleri oluşturulmaktadır.

Kalıp imalatı sürecinde ürünlerin hazırlanan 3 boyutlu verileri müşterilere sunulur ve ardından onay aşamasıyla kalıp imalatına başlanır. Eğer gerek duyulursa gerekli düzeltmeler yapılır ve çeşitli makinalarla kalıpçılık bilgisi olan operatör tarafından işlenmektedir. Nihayetinde ise kalıplar tüm bu endüstriyel parçalarının birleşimiyle birlikte biten kalıp, teslime hazır hale getirilerek üretici firmalara teslim edilmektedir.

Kalıp İmalatı Fiyatları

Kalıp imalatı fiyatları çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Bu faktörler, kullanılan malzemeler, ürünlerin tasarımı ve üretilecek adete göre farklılaşabiliyor. Kalıplar birçok firmaya önemli avantajlar sağlar. Tüm kalıplar bir kez üretilir ve belli bir ömür ön görülerek tasarlanır. Bu noktada oldukça fazla avantajı bulunan kalıpların firmalara sunduğu avantajlar açısından oldukça fazla olduğu için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Bu noktada tüm kalıp imalatı süreci müşteri beklentisini ve iş hassasiyetini tam anlamıyla karşılamak amacıyla beraber sürekli geliştirilmektedir. Bunu sağlamak adına çalışan personeller, çalışma sırasında edinmiş olduğu tecrübelerle müşterilere daha düşük maliyetlerle hizmet vermeyi amaçlar.

Kauçuk kalıp malzemeleri kullanılarak birçok farklı sektörde istenilen her tür malzeme hazırlanabiliyor. Malzemelerin tümü dünya standartlarında uygun görülen şekilde hazırlanmaktadır. İstenilen forma kavuşması aşamasında profesyonel makinelerden yararlanılarak ihtiyaç duyulan ürünü en kaliteli ve en doğru şekilde belirlenen kalite standartları çerçevesinde hazırlanır. Kauçuk kalıp imalatı sürecinde:

  • Referans değerler ışığında hammadde kontrolü dikkate alınır ve karışım kontrolleri onaydan geçince üretim numunesi hazırlanmaktadır.
  • Ürünler performans kontrolünden geçerken farklı özellikleriyle test edilir. Sertlik, dayanıklılık ve yoğunluk testleri numune üzerine uygulanmaktadır.
  • Numuneler onaylandıktan sonrasında seri üretime geçilir. Güçlü, yenilenen makine parkuruyla kapasitesiyle küçükten büyüğe farklı kauçuk kalıp ürünleri tesislerde hazırlanır.

Kauçuk kalıp sektörü endüstriyel alanda kullanılan kauçuk ürünlerin tamamının üretiminde kullanılır. Kauçuk ürünler çeşitli sektörler içinde tercih edilebiliyor. Kauçuk kalıp üretiminde tamamen planlı ve hedefli çalışmalarla birlikte işinde en kaliteli malzemeler eşliğinde çalışılmaktadır. Kalıplar kalite ölçütlerine bağlı kalınarak üretilir ve sipariş onayı ardından hazırlıklar hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Kauçuk kalıp imalatı sürecinin her aşamasında koşulsuz müşteri memnuniyetiyle çalışan uzmanlarımızdan bilgi alabilir, imalat sürecinde kaliteyi elde edebilirsiniz. Çalışmalarımızın tümü dinamik bir ekip tarafından ileri teknolojilerle tamamlanır.

Endüstriyel sektörünün her alanında kullanışlı olan plastik kalıp imalatı, uzun vadede önemli avantajlar sağlar. Yüksek adetlerde plastik ürünlerin üretimi için kullanılan plastik enjeksiyon kalıplarının tasarımları da müşteri taleplerine göre hazırlanır. Plastik kalıp imalatı sürecinde:

  • Planlanan plastik ürünler doğru maliyetlerde, teknik ölçüm aletleri ile beraber üç boyutlu tarama cihazları yardımıyla birlikte ürün haline getirilir.
  • Prototip ürünler çıkarıldıktan sonrasında ürün onayına sunulur ve onay alınan ürünler kalite kontrol aşamasından geçirilir.
  • Kalite kontrolü tamamlanan ürünler yüksek hassasiyetli makineler yardımıyla imalat aşamasına girer. En son aşamada uygun şartlarda paketlenerek teslim edilir.

Genel olarak teknik çizimlerini yapmış olduğumuz tasarımlarla bünyemizde yer alan enjeksiyon makineleri ile birlikte tüm plastik kalıp üretimi işlerinizi yapıyoruz. Firmamız, standart ürünlere bağlı kalmadan ve müşteri taleplerine göre adet sınırı olmadan çözüm odaklı plastik kalıp imalatı yapmaktadır. Uzman kadro, ileri teknoloji ile birlikte üretilen plastik kalıp üretimi çalışmaların tamamı hızlı, kaliteli şekilde sağlanır. Sürecin tamamını öğrenebilmek ve plastik kalıp imalatı konusunda bilgi almak için profesyonel danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.